Bildegalleri
Dampfløyte fra DS Frankenwald - Norges flotteste skipsvrak!
Beskrivelse av varen
Unikt samlerobjekt til den maritimt interesserte.
DS Frankenwald, tekniske data:
Type: Dampskip
Lengde: 122 m
Bredde: 6,8 m
Dypgående: 7,3 m
Tonnasje: 5062 brt
Byggested: Tollerort, Tyskland
Byggeår: 1922
Dato forlis: 06.01.1940
Les den dramatiske historien om hvordan DS Frankenwald endte sine dager i Sula vest for innløpet til Sognefjorden den 6. Januar 1940:
Denne dagen er skipet på vei nordover i indre led og i tett tåke. Årsaken til at de gikk innaskjærs i trange kystfarvann i stedet for i ytre led, var frykt for britiske stridskrefter som minela norskekysten. I tillegg ville det innebære mye høyere risiko for både angrep fra britiske krigsskip og fly. Inne i leden var de beskyttet av den norske nøytraliteten..
Denne dagen er hun på vei nordgående og skal seile gjennom ytre Steinsund da mannskapet navigerer feil i den tette tåken, noe som medfører at de går inn feil kanal, noe som er skjebnesvangert da den ikke har noen utgang. Når de oppdager den fatale feilen er det for sent og de klarer ikke å stoppe skipet i tide og skipet grunnstøter ved Brattholmen. Skipet begynner deretter raskt å ta inn vann. Nødsignal blir deretter sendt som blir oppfanget av Bergen Radio, og kort tid etter forsvinner all elektrisitet. Mannskapet blir beordret i livbåtene og etterhvert blir alle tatt ombord av fiskefartøyer som kommer til assistanse, og de blir deretter fraktet inn til Bergen.
I april samme år kommer 2. verdenskrig til Norge og Frankenwald blir raskt glemt
Etter krigen på 50 og 60 tallet, kjøpte Einar Høvding via sitt selskap Høvding Skipsopphugging de fleste av skipsvrakene langs norskekysten, inkludert DS Frankenwald. Hensikten var å hente opp verdifull last og metaller. Etter opphenting ble dampfløyten en del av Einar Høvding sin personlige samling av spesielle maritime gjenstander. Stort mer skjer ikke med Frankenwald før sportsdykking blir populært mange tiår senere. I de seneste tiårene har vraket blitt mye besøkt av sportsdykkere fra inn- og utland.
I 2009 ble DS Frankenwald kåret til Norges flotteste vrak av bladet Dykking.
Dampfløyten er trolig blant de aller største skipsdampfløyter i Norge med 137 cm høyde og 12 cm diameter.
Signert ekthetsbevis medfølger.
Fast pris.
Dykking
Antikvitet
Dampbåt
Dampskip
Messing
Dampfløyte
Samleobjekt
steam whistle
steamloyte
Dampfskiffe
Steamship
Shipwreck
Diving
Sula
Fjordkysten regional- og geopark
Steinsund
Sognefjord
Kulturminne
Utstillingsobjekt
Samleobjekt
Maritim
Kulturhistorie
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 3.2.2025 kl. 20:08 ・ FINN-kode: 223848837