Bildegalleri
Gjest Bårdsen og Ole Høiland
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Boken "Gjest Bårdsen og Ole Høiland. En skildring av deres eventyrlige liv og virke." Trykket i 1943 (5. opplag). Utgitt på Hans Martinussens forlag i Bergen. 349 sider.
Selges for 210,- kroner
Porto: 69,- kroner (Postnord)
---------------------------------------------------
Gjest Baardsen var en av Norges mest kjente forbrytere. Baardsen var fra Sogndalsfjøra i Sogn og kom i meget ung alder i konflikt med loven. Han ble arrestert en rekke ganger, men klarte stadig på ny å rømme. I 1827 ble han dømt til slaveri (straffarbeid) på livstid og ble satt på Akershus festning. Her skrev han en bok om fantespråket og en utredning om det fordervelige ved fangenes ukontrollerte fellesskap. Han ble benådet i 1845.
Baardsen døde i Bergen i 1849, og er gravlagt på St. Jakobs kirkegård Domkirkens sogn i Bergen.
I de siste fire årene av sitt liv reiste Baardsen rundt og solgte bøker han hadde skrevet, den mest kjente av dem er Gjest Baardsen Sogndalsfjærens levnedsløb, forfattet af ham selv (1835). Denne boken er senere sendt ut i flere utgaver (i 3 bind 1966–1967). Baardsens liv ble filmet i 1939, med Alfred Maurstad i hovedrollen.
- - - -
Ole Høiland var en norsk stortyv. Mest oppsikt vakte hans innbrudd i Norges Bank i Oslo i 1835, der han stjal 64 000 speciedaler (cirka 18 millioner kroner i 2015-verdi) i kasserte sedler.
Høiland rømte elleve ganger fra fengsel, og foretok stadig nye, dristige tyverier. Han endte sitt liv ved å henge seg i fengselscellen i Akershus festning.
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 12.2.2025 kl. 14:28 ・ FINN-kode: 382637630