Bildegalleri
Rotteunger - nye bilder 🐭
Beskrivelse av varen
Rotteunger selges fra oppdretter i Tromsø
Åtte gutter og fem jenter er nå reservert/solgt.
Rotteungene er snart klare for å flytte til nye hjem. Guttene legges ut for salg først.
Kullene er født 4., 5. og 19.desember 2024.
Mødrene i år er Prinsesse Peach, Prinsesse Daisy (Sneile), Søta, Sjura og Urraca.
Fedrene i år er Vilje, Ode og Othelio, som spilte rottene Rolf, Rudolf og Rasmus på tv i fjor. Se Dyredilla på Nrk 🎬
Rotter fra oss passer best i rolige, trygge og sikre hender. De blir mest kosete av mye nærhet og forståelse av deres kroppspråk og behov.
Kjøpere som er ny på rotter får så mye tilvenning og hjelp som trengs, for å kjenne seg trygg på håndtering før vi drar etter levering.
Gutter selges helst i grupper på fire eller flere, men to eller tre kan også være ok.
Gutter selges ikke til hjem med andre rotter fra før eller tenkt tilført etterpå.
Jenter selges i par eller flere.
Vi selger ikke til videre avl.
Om rotter som kjæledyr:
Rotter er veldig undervurderte kjæledyr, og de er mye smartere og sosiale enn det folk flest tror. De vasker seg selv og hverandre hele tiden, og er veldig renslige dyr. De kan lett do-trenes og skal ha en til flere toaletter med «tissestein» i midten. Men de markerer også, så man må påregne å bytte bunnstrø og toalett-strø minst en gang per uke, bytte hengekøyer et par ganger i uken samt daglig «spot cleaning».
De er som små hunder, og kan gjerne trenes med godbiter til både innkalling og triks, men kan likså gjerne «bare» være sofa-raketter og med deg på skuldra på eventyr - spesielt gjerne til kjøkkenet (cheese tax!) ☺️
De er flokkdyr og må bo minst to sammen. Anbefalt antall er fire eller flere, men mange starter med to. Hos oss må man kjøpe minimum to stykker samtidig.
Hold av tamrotter:
Usikker på om tamrotter er noe for deg? Eller har du kanskje veldig lyst på rotter men trenger mer info for å vite om rottehold vil passe inn i hverdagen?
Eller så er du en erfaren rotteperson som selvsagt vil oppdatere deg på det nyeste innenfor godt rottehold - les her for oppdatert info:
Mattilsynets veileder for hold av rotte:
https://mattilsynet-xp7prod.enonic.cloud/_/attachment/inline/612781b9-f672-4f26-86a5-b274f02e0d95:74cb90ba60742c1159cbed65df439be781afdf0b/Veiledning%20om%20hold%20av%20rotte.pdf
Norges tamrotteforening:
https://tamrotter.com
Igloorats:
https://igloorats.weebly.com/#
Bur vi bruker er Royal Suite, samt mindre bur til unger og annet; Ferplast Furet og Criceti.
Vi bruker strøene Millamore og Alspån, tørrforet Science Selective Rat, og bruker køyer av fleece som byttes ofte.
Krav til kjøpere:
Våre krav:
Vi er nøye på at rottene våre kommer til gode hjem, med adekvate bur, sikkert og bra utstyr, samt korrekt mat og strø. At de blir håndtert med kjærlighet og tålmodighet, får nok utetid og at de blir tatt med til veterinær ved behov.
Les gjennom sidene linket til over, for godkjente løsninger for det godt rotteholdet vi ønsker for våre småttiser 💙
Din første henvendelse:
Vi svarer kun deg som presenterer deg med fullt navn, alder og bosted, og forteller om din eventuelle erfaring fra før og dine ønsker for rotteholdet, når du tar kontakt.
Det er altså er krav fra vår side at du ønsker en fin dialog, forteller hva du eventuelt allerede bruker til rottehold og er åpen for ny info.
Dette gjør vi for å forsikre oss om at jeg som selger og du som kjøper er fornøyde.
Alder:
Er du under 18 år må en foresatt ta kontakt for deg i første omgang. Men er du ungdommen i huset, og rottene skal være hos deg i det daglige, så snakker vi også med deg såklart - da rottenes nye «matmor/matfar» er den viktigste personen i den nye familien ☺️
Avtale om salg:
Forut for kjøp så snakkes vi på telefonen, der forventninger og krav til både selger og kjøper gås gjennom, og spørsmål er velkomne.
Vi forbeholder oss retten til å bestemme hvem vi selger rotter til.
Det er lov å ønske farger og individer, men det er ikke noen garanti for å få dem man vil, før avtale om kjøp av spesifikke individer er gjort og bekreftet skriftlig.
Hjelp, salg og levering:
Selger vil være tilgjengelig for tips, råd og veiledning både før og etter kjøp etter avtale, inkludert veiledning ved eventuell sykdom, veterinærbesøk og medisinering etter avtale.
Rottene leveres med følgende:
- Noen enkle fleecekøyer som lukter kjent
- En pose med «helsegrøt» - også kjent som «rottegrøt»
- Kontrakt
- Til de med interesse av det, kan kjent stamme og info om slekta til de kjøpte rottene, sendes digitalt
Godkjent bur, innredning, mat, vannflakser og alt av nødvendig utstyr skal være på plass før rottene kommer.
Vi leverer innen bygrensen, og kan hjelpe til med buroppsett og første håndtering, samt har rottene ute sammen med nye eiere for en tryggere overgang for rottenes del.
Om oppdrettet:
«Rimfrost rotter» har jeg kalt mitt hobbyoppdrett av tamrotter som ble startet med stamdyr i 2019.
Vi fikk de tre første kullene i 2020.
Oppdrettet er familiebasert og lite, med få kull i året. Opprinnelsen er ønsket om å ha rotter som kjæledyr, og vi selger kun de vi ikke har plass til selv.
Jeg har hatt rotter som kjæledyr siden 1996, med kun korte opphold og en pause mellom 2015 og 2019.
Nå som familie med barn er rotter de perfekte kjæledyrene for oss, og vi ønsker oss kjøpere som vil dele den samme gleden ved å ha rottetotter.
Alle dyrene våre bor i stua og er en del av familien. I tillegg til rotter har vi også hamstere, katter og to store hunder hvorav en er rimelig «rottetrygg» og alle våre rotter tror antageligvis at han er en diger rotte 😄
Om rottene våre:
Våre rotter bor i flokker i Royal Suite-bur, med kortere opphold i mindre bur for de som er syke eller er drektige/har unger. De håndteres alle av meg, samboer og vesla på syv år, og er vant til å løpe løs i sofa eller på trekk i senga, i tillegg til å være med på skuldra overalt (og helst til kjøkkenet 😄).
Vi startet med dyr uten eller med mangelfulle stammer, og jobber oss mot kjente linjer og uttrykk. Våre mål med avlen er sunne og friske dyr som er letthåndterlig og går fint i flokk, og vi velger ut avlsdyr med disse målene for øyet. God kontakt med kjøpere er veldig viktig for tilbakemeldinger, og denne infoen er særdeles viktig for videre valg i avlen.
Om våre rotteunger:
Vi lar ungene gå med mor til seks-syv ukers alder, og i kjønnsdelte flokker her hjemme til de er 10+ uker. Vi bruker god tid på å velge ut hvem som vurderes til videre avl og skal bli, og hvem som skal selges.
I år har vi fått rotteunger med
- pelstypene glatthåret og naken
- øretypene standard og dumbo
- roan (husky)
- typene self, irish, berkshire og hooded
- fargene svart, beige, champagne, mink og forskjellige typer blå
En god del av linjene er med kjent stamme i flere ledd. Noen er med kjent stamme i få ledd. Vi jobber enda ut forallergi og hormonell adferd (gutter), og har hatt mindre lvi og svulster de siste årene. Men det er fortsatt mye arbeid igjen før vi når mange av våre avlsmål.
Flere bilder kommer.
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 13.2.2025 kl. 11:51 ・ FINN-kode: 388431720