Bildegalleri
Harry Glosli. Havneparti . Skutemaler. Fint litografi. Innrammet.
Beskrivelse av varen
Harry Bøckmann Glosli. Fredrikstadkunstner og skutemaler. «Havneparti»
Skutemalerier er en egen sjanger innen litt eldre kunst og er en undergruppe av det som kalles marinemalerier.
Jeg selger et fint litografi «Havneparti» fra denne sjangeren fra skutemaleren Glosli.
Glosli malte gjerne skuter fra nærmiljøet sitt i Fredrikstad, så jeg vil tro at dette havneportrettet er fra det gamle Fredrikstad.
Glosli sier om motivene sine at han gjerne leser gamle historiske dokumenter for å vite hvordan skipene så ut. Det skal være riktig, hvis ikke er det ikke historisk, sier han.
Dersom en båt er malt fra før, ser jeg ikke på det maleriet. Fordi det kan være feil. Så gjentar jeg den feilen, og kanskje jeg har noen feil selv også. Hvis noen ser på mitt maleri og maler etter det igjen, har vi brått fått mange følgefeil. Det er absolutt ikke ønskelig innen sjangeren.
Bildet er signert av kunstneren, det har tittelen påtegnet og det er nummerert.
Rammet inn i en pen, mørk brun treramme med en smal gullkant inn mot bildet.
Rammens ytre mål er 47 x 43 cm. N Trykker er i svært god stand, men deter noe slitasje på lakken på rammen.
Bildet kan om ønskelig pakkes godt inn og sendes i posten.
Om skutemalerier:
-Skutemaleriet er en undergruppe eller spesialisering av en større motivkrets som kalles marinemaleri, som har skip og båter, hav og havn, handel og sjøfolk som motiv i forskjellige belysninger og værlag.
-Skutemaleri er et bilde som er en realistisk og uttømmende fremstilling av et navngitt seilskip eller dampskip. En alternativ betegnelse er skipsportrett.
-Portrettering av skip i malerisk form ble utviklet av italienske kunstnere. Denne motivtypen var etterspurt i Europas kyststater fra og med midten av 1700-tallet og fremover på 1800-tallet.
Hovedmotivet er oftest sett fra siden med seilene braset hardt. De norske skutemalerne var medlemmer av en internasjonal gruppe konkurrerende malere.
Et skutemaleri kan gi svar på mange historiske spørsmål med hensyn til hvordan et skip så ut i de dager det ble malt. Det var vanlig at alle store europeiske havner hadde en eller flere skutemalere.
Med nedgangen i antall skip med seilføring forsvant de profesjonelle malerne i siste halvdel av 1800-tallet. På 1900-tallet ble det tradisjonelle portrettet av seilskip utført av pensjonerte sjøfolk eller fotografer.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 2.3.2025 kl. 10:33 ・ FINN-kode: 395935616