Bildegalleri

Egen hytte i bilfritt ferieparadis på Hvaler? Dette er en ytterst sjelden mulighet. (Illustrasjon - avvik kan forekomme)
Ny pris. Egen hytte i bilfritt ferieparadis? Bygging på tomt påbegynt! Sjelden sjanse.
Hollungen 81, 1680 Skjærhalden- Totalpris
- 1 228 600 kr
- Omkostninger
- 38 600 kr
Pris på lån: fra 5 276 kr/mnd
Eff.rente 6,58 %. 714 000 o/20 år. Kostnad: 552 240 kr. Totalt 1 266 240 kr.
LånekalkulatorNøkkelinfo
Om eiendommen
Kort om eiendommen
Nordre Sandøy, lengst øst av Hvaler-øyene, er et bilfritt ferieparadis. Ved fergeleiet venter en rad med trillebårer, som hyttegjester bruker for å frakte utstyr og bagasje til hyttene med når de ankommer. Bilfrie kjerreveier bukter seg gjennom vakker skog og gammelt kulturlandskap med krokete furutrær og gamle stengjerder. I dette paradiset i Hvaler-skjærgården er nå en påbegynt tomt til salgs med byggetillatelse og tegninger for oppføring av ny fritidsbolig. Dette er en ytterst sjelden mulighet. Hytta er 90 kvm stor og har tre soverom, bad, stue og kjøkken på ett plan. Den har et dempet, moderne utseende. Tomta ligger 700 meter fra det sørligste fergeleiet på Nordre Sandøy. Til øya går det ferge fra Skjærhalden på Kirkøy, med flere avganger daglig.
Beliggenhet
Lengst øst på Hvaler, bare noen hundre meter fra svenskegrensa, ligger Nordre og Søndre Sandøy. Disse frodige øyene med et rikt dyre- og planteliv har vært bebodd av fiskerfamilier og bønder i flere hundre år. Mot slutten av 1800-tallet ble øyene også feriested for velhavende. I andre halvdel av 1900-tallet ble det færre fastboende, mens hyttefolket ble flere. Nå er det bare et par fastboende på Nordre Sandøy, mens det fortsatt er rundt 80 fastboende på Søndre Sandøy. Begge øyene er skjærgårdsidyller, som ligger med det smale Gravningsundet mellom seg.
For å komme til Nordre Sandøy tar man ferge fra Skjærhalden på Kirkøy. Det er flere avganger daglig, og det lønner seg å studere rutetabellen før man reiser. Enkelte avganger kjører bare etter avtale. Nordre Sandøy er siste stopp på ruta til Hvaler-fergene, og øya har to fergeleier: Sanne, sør på øya, og Makø, nord på øya. Den byggeklare tomta ligger på Hollungen, på den sørlige delen av Nordre Sandøy. Dette er ca. 700 meter i gangavstand fra fergeanløpet Sanne. Tomten ligger lunt til, omkranset av furuskog. Tomta ligger noen meter fra kjerreveien som fører opp fra Sanne.
Øya er nærmest et eneste stort turterreng. Det er mange bukter å utforske, og sjarmerende kjerreveier slynger seg over den bilfrie øya. Størsteparten av øya er dekket av skog av forskjellig slag furu, gran, bøk og eik. Øya har mange flotte turløyper, merkede og umerkede, og egner seg derfor veldig godt til tur- og friluftsliv. Av og til treffer du på beitende sau. Øya har vakker bebyggelse fra 1800- og 1900-tallet. Det er mange sandstrender og badesteder rundt omkring på øya, og med egen båt har man et ypperlig utgangspunkt for å ta i bruk Hvaler-skjærgården.
Makø sommercafé holder normalt åpent i sommerhalvåret med åpent i påskeuka og alle dager i skolens sommerferie. Naboøya Søndre Sandøy har kafé og pub, hvor det ofte er konserter på sommeren. Nærmeste butikker ligger på Skjærhalden. Fra Skjærhalden går det ekspressbusser til Fredrikstad og Oslo.
Tomt
Tomten er 790 kvm stor. Den ligger noen meter fra veien som går opp fra fergeleiet på Sanne, og kun ca. 175m fra vannet. Tomten ligger lunt med skog rundt og skråner mot øst. Det er oppført murte pilarblokker på støpte såler mot fjellgrunnen. Pilarene er murt i to høyder fordi tenkt hytte er tegnet med to gulvnivåer. Det er observert skjevheter og bevegelse i en pilar som ikke står mot fast fjellgrunn, dette blir utbedret før overdragelse av eiendommen. Vegetasjonen er fjernet på fjellet der pilarene er oppført. Tomten for øvrig består av fjell og naturlig vegetasjon som furu og gran, løvtrær, busker og lyng.
Regulerings og arealplaner
Kommuneplan, navn:
Kommuneplan 2019-2031
Formål/Hensynssone: 570 - Hensyn kulturmiljø, H570
550 - Hensyn landskap, H550
5200 - LNFR - spredt bolig- fritids eller næringsbebyggelse
Strandsonebelte
Godkjent/vedtatt: 20.06.2019
Eiendommen er ikke regulert.
Heftelser / servitutter
På eiendommen er det tinglyst følgende heftelser og rettigheter som følger eiendommens matrikkel ved overskjøting til ny hjemmelshaver:
3011/28/101:
25.09.1986 - Dokumentnr: 10570 - Registrering av grunn
Denne matrikkelenhet opprettet fra:
Knr:3011 Gnr:28 Bnr:3
01.01.2020 - Dokumentnr: 123697 - Omnummerering ved kommuneendring
Tidligere: Knr:0111 Gnr:28 Bnr:101
Bebyggelse
Tomt.
Diverse
Det er utarbeidet et planforslag om å legge til rette for bygging av ny offentlig kai ved Sanne på Nordre Sandøy, som erstatning for den gamle brygga. Planområdet er på ca. 15 daa, og er lokalisert sør på Nordre Sandøy, i tilknytning til Makøveien. Planområdet strekker seg ut i sjøområdet i Gravningssund, og grenser til sjø og strand i vest, berg i dagen og landbruksområde i nord, og den gamle ventebua i øst.
I planbeskrivelsen er det lagt til rette for at ny adkomst til ny kai etableres. Det er videreført formålet LNF-spredt etter kommuneplanens arealdel der tidligere kai og kaihuset ligger. Det er lagt til rette for nytt renovasjonsanlegg, ny WC i tilknytning til pumpestasjon, lagt til rette for sykkelparkering,
videreført område for trillebår, og utvidet den tilliggende småbåthavnen med 10 plasser. Det er ikke planlagt å opparbeide annen parkering enn sykkelparkering, da man ikke skal legge til rette for mer biltrafikk til øya. Det er også planlagt et leskur/venteskur på ferjeleiet. Videre er det gjort flere smågrep som ligger i planbeskrivelsen, plankart og reguleringsbestemmelser. Hvor bl.a. det ligger en bestemmelse som sier at kaihuset på gjeldende ferjeleie kan renoveres.
Fullstendig planforslag ligger vedlagt i salgsoppgaven.
Overtakelse
Overtakelse skjer etter avtale med selger.
Før eiendommen overleveres kjøper, skal fullt oppgjør og omkostninger være mottatt på meglers klientkonto.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.
Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil opplysninger ikke ble rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen som den er , og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 1. ledd 2. pktm. Avhendingsloven § 3-3 (2) fravikes, og hvorvidt en innendørs arealsvikt karakteriseres som en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. Med forbrukerkjøper menes en kjøper av eiendom som er en fysisk person og som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Hvitvaskingsregelverk
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og tilhørende forskrift. Hvis kjøper ikke bidrar til at megler får gjennomført kundekontroll og dette fører til at transaksjonen ikke kan gjennomføres eller blir forsinket, misligholder kjøper avtalen. Etter 30 dager er misligholdet vesentlig. Dette gir selger rett til å heve og gjennomføre dekningssalg for kjøpers regning.
Hvis kundekontroll ikke lar seg gjennomføre, vil Nordvik Eiendomsmegling ikke kunne bistå med handelen eller foreta oppgjør.
Budgivning
Alle bud skal inngis skriftlig til megler, som formidler disse videre til selger. Kravet til skriftlighet gjelder også budforhøyelser og motbud, aksept eller avslag fra selger.
Bud kan legges inn på eiendommens finn-annonse ved å trykke på knappen gi bud eller via vår hjemmeside. Ved elektronisk budgivning legges bud inn ved å benytte BankID. Bud kan også inngis på budskjema vedlagt i salgsoppgaven.
Før megler formidler bud til selger, skal megler innhente gyldig legitimasjon og signatur fra budgiver. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt for budgivere som benytter e-signatur, eksempelvis BankID eller MinID. Senere bud kan inngis per e-post til: t.aasvangen@nordvikbolig.no eller sendes per SMS til: 908 38 822.
Et bud bør inneholde eiendommens adresse (eventuelt gnr/bnr), kjøpesum, budgivers kontaktinformasjon, finansieringsplan, akseptfrist, overtakelsesdato og eventuelle forbehold som for eksempel usikker finansiering, salg av nåværende bolig ol. Normalt vil ikke et bud med forbehold bli akseptert før forbeholdet er avklart. Konferer gjerne med megler før bud avgis.
Megler skal legge til rette for en forsvarlig avvikling av budrunden. I forbrukerforhold (dvs. der selger er forbruker) skal megleren ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. Senere bud må ha en tilstrekkelig lang akseptfrist til at megler, så langt det er nødvendig og mulig, kan videreformidle budet og eventuelle forbehold til alle involverte parter og legge til rette for at disse får tid til å områ seg, jf. forskrift om eiendomsmegling § 6-3. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser bør skje senest 10 minutter før fristens utløp. Dersom bud inngis med en frist som åpenbart er for kort til at megleren kan avvikle budrunden på en forsvarlig måte, vil megler fraråde budgiver å stille slik frist. Megleren vil uoppfordret gi sin vurdering av det enkelte bud overfor selgeren, når budet er gitt innenfor akseptfristene ovenfor.
Megler skal så snart som mulig bekrefte skriftlig overfor budgivere at budene deres er mottatt.
Etter at handel har kommet i stand, eller dersom en budrunde avsluttes uten at handel er kommet i stand, kan en budgiver kreve kopi av budjournalen i anonymisert form.
Kopi av budjournal skal gis til kjøper og selger uten ugrunnet opphold etter at handel er kommet i stand. Dersom det er viktig for budgiver å bevare sin anonymitet, bør budet fremmes gjennom fullmektig.
For mer informasjon om budgivningsprosessen, se Forbrukerinformasjon om budgivning , som er vedlagt salgsoppgaven, eller ta kontakt med megler.
Ansvarlig megler
Tonje Aasvangen
Nyttige lenker
Nordvik Fredrikstad
Nærområdet
Annonseinformasjon
FINN-kode | 270137435 |
---|---|
Sist endret | 18. mars 2025 11:11 |
Referanse | 30-0013/22 |
Annonsene kan være mangelfulle i forhold til lovpålagt opplysningsplikt. Før bindende avtale inngås oppfordres interessenter til å innhente komplett informasjon fra meglerforetaket, selger eller utleier.