Bildegalleri

Byggingen er godt igang på Saupstad Torg. Velkommen på visning!

Saupstad Torg

Delikat og moderne prosjektert toppleilighet på Saupstad Torg | IN-ordning | fje

Delikat og moderne prosjektert toppleilighet på Saupstad Torg | IN-ordning | fjernvarme | "alt" inkl. i felleskost.

Kart med kartnålSaupstad Torg E601, 7078 Saupstad
Prisantydning1 122 500 kr
Totalpris
3 500 294 kr
Omkostninger
15 294 kr
Felleskost/mnd.
12 188 kr
Fellesgjeld
2 362 500 kr
  • Planlegging

    midten av 2022

  • Salgsstart

    slutten av 2022

  • Byggestart

    starten av 2024

  • Overtakelse

    slutten av 2025

Nøkkelinfo

Boligtype
Leilighet
Eieform
Andel
Soverom
1
Rom
2
Etasje
6
Antall etasjer
1
Internt bruksareal
38 m² (BRA-i)
Bruksareal
41 m²
Eksternt bruksareal
3 m² (BRA-e)
Balkong/Terrasse
13 m² (TBA)

Les mer om bruksareal her

Fasiliteter

Balkong/Terrasse
Bredbåndstilknytning
Heis
Kabel-TV
Utsikt
Vaktmester-/vektertjeneste
Turterreng

Visning

Ta kontakt for å avtale visning.Visningspåmelding

Beskrivelse

Kort om eiendommen

Velkommen til Saupstad torg - Her kan du sikre deg en 2-roms hjørneleilighet i toppetasjen med høy standard og en gjennomtenkt planløsning. Leiligheten er en del av det nye prosjektet på Saupstad Torg, hvor man vil ha alt av servicefasiliteter i nærområdet.

Kvaliteter verdt å merke seg:
- "Alt" inkludert i felleskostnadene
- Mulighet for individuell nedbetaling av andel fellesgjeld
- Egen bod i kjeller, samt mulighet for parkeringsplass
- 5 års nybyggaranti
- Nærhet til alt du trenger i hverdagen
- Kollektivtransport like ved
- Pent flislagt bad

Ta kontakt på 98645628 ved interesse!

Stipulerte felleskostnader

Felleskostnadene inkluderer blant annet:
- Kommunale avgifter
- Renter på fellesgjelden
- Fjernvarme og oppvarming av tappevann
- Kabel TV / Internett
- Avsetning til vedlikehold
- Drift av borettslaget
- Felles byggforsikring
- Forretningsførsel

Når avdragsfri periode på 10 år er over vil avdragene gi en økning i felleskostnadene. I tillegg kommer det andel felleskostnader for evt. realsameie fellesareal og parkeringskjeller. Se vedlagt forslag til budsjett for mer info.

Felleskostnadene vil bli påvirket av rentenivået på fellesgjelden. Per i dag ligger det an til at felleskostnadene vil være høyere enn estimert beløp. Renten vil variere i tråd med styringsrenten til Norges Bank.

Diverse

Velkommen til Saupstad Torg

252 nye boliger og mange gode servicetilbud i hjertet av Saupstad. Her har du alt du trenger i umiddelbar nærhet! Og med metrobussen rett utenfor inngangen blir dette et av byens sentrale knutepunkter.

Det nye torget skal være et knutepunkt som er både levende og pulserende, og skal skape møteplasser både inne og ute. Her vil du få grønne takterrasser, uteservering i gågata og trivelige lekeplasser. Alt du trenger for å skape et levende lokalsamfunn.

På Saupstad Torg bor du sentralt med alt i nærheten og bymarka som nærmeste nabo. Med Saupstads beste beliggenhet, gode servicetilbud og kvalitet fra øverste hylle vil du få muligheten til å finne din drømmeleilighet.

Leilighetene på Saupstad Torg blir bygd på taket av det nye kjøpesenteret, som vil fungere som bydelssentrum for området. Som beboer her vil du nyte godt av fasilitetene i prosjektet. Det kommer en stor dagligvarebutikk, forskjellige restauranter, frisør, apotek, treningssenter, kafé m.m.

Har du likevel behov for å reise til Trondheim sentrum, sørger gode buss- og togforbindelser for at du kjapt og enkelt kommer deg både dit og hjem igjen.

EIENDOMSTYPE
Leilighet / Andel i borettslag

EIERFORM
Borettslag

Eierforholdet reguleres av Lov om burettslag (burettslagslova) av 06.06.03 nr. 39. I borettslag eier andelseierne andeler i borettslaget og disse gir andelseierne borett til en bestemt bolig. Borettslaget eier eiendommen. Andelseier har ikke personlig ansvar for borettslagets fellesgjeld, men er ansvarlig for å dekke borettslagets løpende utgifter. Manglende innbetaling av felleskostnader fra andre andelseiere kan medføre at resterende andelseiere må dekke dette via økte fellesutgifter. Men borettslaget her imidlertid legalpant i andelen inntil 2 G for krav på dekning av felleskostnader m.m.

FELLESKOSTNADER
Felleskostnadene inkluderer blant annet:
- Kommunale avgifter
- Renter på fellesgjelden
- Fjernvarme og oppvarming av tappevann
- Kabel TV / Internett
- Avsetning til vedlikehold
- Drift av borettslaget
- Felles byggforsikring
- Forretningsførsel

Når avdragsfri periode på 10 år er over vil avdragene gi en økning i felleskostnadene. I tillegg kommer det andel felleskostnader for evt. realsameie fellesareal og parkeringskjeller. Se vedlagt forslag til budsjett for mer info.

Felleskostnadene vil bli påvirket av rentenivået på fellesgjelden. Per i dag ligger det an til at felleskostnadene vil være høyere enn estimert beløp. Renten vil variere i tråd med styringsrenten til Norges Bank.

ENERGIKLASSE
Det er selgers ansvar å innhente lovpålagt energiattest for eiendommen, med en energiklassifisering på en skala fra A - G. Dersom selger ikke har fått utarbeidetenergiattest og merke på grunnlag av byggets tekniske leveranse, må disse fremlegges senest i forbindelse med utstedelse av ferdigattest for eiendommen.

TOMT
Felles tomt. Endelig tomteareal er ikke avklart. Hver boligblokk vil bli fradelt som punkttomt. Borettslaget kan utvides til å gjelde flere blokker og eiendommer.ADRESSESaupstad Torg Bygg E (Reier Søbstads veg)7078 SaupstadEndelig adresse vil bli tildelt senere, den foreligger ikke pt.

BETEGNELSE
Gnr. 197 bnr. 540 i Trondheim kommune. Borettslagets eiendom vil bli fradelt og deretter tildelt eget matrikkelnummer. Borettslaget kan bli utvidet til å gjelde flere eiendommer.

TOMTEBESKRIVELSE
Se vedlagt informasjon i situasjonsplan og utenomhusplan.

OMKOSTNINGER
Beregnede omkostninger ved kjøp:
- Tinglysingsgebyr skjøte p.t. kr 545,-
- Tinglysingsgebyr pantedokument p.t. kr 545,-
- Andelskapital kr. 5 000,-
- Andel dokavgift tglgebyr BRL kr 7 204,-
- Stiftelsesgebyr borettslag kr. 2 000,-

Totale omkostninger er kr 15 294,-

Evt. overskytende sum av stiftelsesgebyr vil bli overført til borettslaget/velforeningen.Det tas forbehold om en endring i offentlige avgifter og gebyrer. En slik endring vil bli belastet/godskrevet kjøper.

Organisering av parkeringskjeller og fellesarealet for anleggseiendom, nærings- og boligdel er pt. ikke avklart. Dersom det blir organisert som realsameier så vil det komme omkostninger knyttet til dette. Antatt nivå på omkostningene er på mellom kr. 250,- og kr. 500,-

FASTE LØPENDE KOSTNADER
Da boligene er prosjekterte andelsleiligheter har selger således ingen informasjon om boligens løpende kostnader, foruten felleskostnader beregnet av forretningsfører iht. vedlagte budsjett. Faste kostnader som kjøper i tillegg må påregne er feks: innboforsikring og strøm.

SAMEIE FELLESAREAL
Utomhus fellesarealer kan bli etablert som sameie, hvor realandeler vil bli knyttet opp mot Borettslagets eiendom. Sameiet Fellesareal vil ha egne vedtekter og budsjett.Felleskostnader for sameiet Fellesareal vil da være inkludert i de månedlige fellesutgiftene.

BYGGEMÅTE
Se vedlagt leveransebeskrivelse.

INNHOLD
Se vedlagt leveransebeskrivelse.

STANDARD
Se vedlagt leveransebeskrivelse.

OPPVARMING
Se vedlagt leveransebeskrivelse.

PARKERING
Kjøpere vil få tinglyst rett til leie av parkeringsplass i parkeringskjeller. Leien vil bli fastsatt når det nærmer seg overtagelse. Leieretten forutsetter inngåelse av avtale til markedspris. Tilgjengelige plasser vil bli leid ut etter første mann til mølla prinsippet.

VEI, VANN OG KLOAKK
Eiendommen vil være tilknyttet offentlig vei, vann og avløp via private stikkledninger. Alle arbeider og kostnader er inkludert i kjøpesummen.

BETALINGSBETINGELSER
Kjøpesum og omkostninger skal være bekreftet innbetalt innen overtakelsesdato. Alle kontrakts innbetalinger skal skje til: Heimdal Eiendomsmegling AS sin klientkonto nr. 42301616400 i MelhusBanken. Det tas forbehold om eventuell endring av offentlige gebyrer og avgifter. Kjøper aksepterer at eventuelt økning i mva. og andre offentlige avgifter som måtte bli fastsatt etter inngåelse av denne kontrakt kan utlignes på kjøper med den forholdsmessige andel og kun for den del av leveransen som i slikt tilfelle får økte avgifter i henhold til entreprenørens oppstilling. Kjøper er innforstått med at tilfredsstillende finansieringsbekreftelse for hele kjøpesummen skal forelegges megler innen 21 dager etter selgers aksept iht. Bustadoppføringslova § 46 2. ledd.

Disse opplysningene kan bli videre formidlet til utbyggers byggelånsbank. Hvis nåværende bolig skal benyttes helt eller delvis til finansiering av kjøpet kan denne stilles som sikkerhet etter verditakst utført av Heimdal Eiendomsmegling AS. Handelen er juridisk bindende for begge parter dersom budet aksepteres innen akseptfristen. Dersom kjøper innen fristen ikke overholder sin forpliktelse med tilfredsstillendefinansieringsbekreftelse iht. prosjektets standardkontrakt, er kjøper allikevel bundet og selger vil kunne påberope avtalen som vesentlig misligholdt og heve avtalen. Kjøper samtykker til at omkostninger knyttet til heving og dekningssalg i så fall dekkes av kjøper.

OVERTAKELSE
Det er forventet byggestart så snart selgers forbehold for igangsetting er avklart. Disse forbeholdene er avklart per 21.12.2023. Prosjektet er beregnet ferdigstilt 24-36 mnd. etter at selgers forbehold er frafalt. Dette gjelder uavhengig av om forbeholdene er innfridd eller ikke. Dersom det oppstår forsinkelse, skal dagmulkt beregnes etter 36 mnd. fra sletting av selgers forbehold. Kjøper er forpliktet til å overta boligen på det tidspunkt den er ferdigstilt. Endelig overtakelse vil bli varslet med 2 ukers skriftlig varsel. Overtakelse kan ikke finne sted før fullt oppgjør inkludert alle omkostninger og tilleggsavtaler bestilt via utbygger er innbetalt til megler. Det samme gjelder så fremt midlertidig brukstillatelse ikke foreligger. Vi gjør oppmerksom på at det i følge plan- og bygningsloven § 21-10 ikke er tillatt å bebo boligen før slik midlertidig brukstillatelse er på plass. Overtakelse av boligen kan ikke nektes av kjøper selv om utomhusarealer og eventuelt ytre kledning m.m. ikke er ferdigstilt. Uferdig arbeid anmerkes i overtakelsesprotokollen på overtakelsesbefaringen. Alle boliger overtas i ryddig og rengjort stand (byggvask).

SELGERS FORBEHOLD
Selger tar følgende forbehold med tanke på igangsetting av prosjektet:
-Tilstrekkelig salg (80 % av salgsverdien målt i kroner)
-Igangsettingstillatelse gitt fra Plan og bygningsetaten i kommunen.

Disse forbeholdene er avklart per 21.12.2023. Det tas følgende forbehold med tanke på gjennomføring av prosjektet:

-Det kan bli endringer som følge av prosjektering, videre bearbeiding og detaljering av prosjektet ved arkitekt og rådgivere.
-Det kan bli endringer som følge av krav fra offentlige instanser.
-Selger kan inngå bindende avtaler på vegne av borettslaget for å forestå driften av borettslaget første driftsåret. Det vil være mulig for borettslaget etter at det er stiftet å tre ut av disse avtalene på normale vilkår.
-Selgeren forbeholder seg retten til å bestemme endelig utforming av utomhusarealer.
-Selger forbeholder seg retten til å bestemme material- og fargevalg på bygnings fasader og innvendige og utvendige fellesarealer.
-Det tas forbehold om at salgsoppgave del 1med oversikt over leilighetstyper ikke viser den enkelte leilighet. Den enkelte leilighet er vist i etasjeplaner for det enkelte huset. Der det er avvik mellom leilighetstype og etasjeplaner er det etasjeplaner som gjelder.
-Selger forbeholder seg retten til å innlemme flere eiendommer enn blokk E i Borettslaget. Hvis forbehold om igangsetting blir gjort gjeldende, har selger intet svar ovenfor kjøper, og begge parter er i sin helhet fri sine forpliktelser etter kontrakten.

BRUKSTILLATELSE/FERDIGATTEST
Selger skal fremlegge midlertidig brukstillatelse eller ferdigattest før overlevering av boligen. Det gjøres oppmerksom på at det ifølge plan- og bygningsloven ikke er tillatt å ta boligen i bruk før slik midlertidig brukstillatelse/ferdigattest er på plass.

REGULERINGSPLAN
Eiendommen ligger til reguleringsplan Reier Søbstads veg med planid R20190029. Reguleringsplan med bestemmelser følger vedlagt. Det forutsettes at kjøper setter seg inn i reguleringsplan med bestemmelser.

FORMUESVERDI
I følge Skatteetaten foreligger det ikke formuesverdi for boligen p.t. Kjøper må påregne at dette vil bli beregnet av Skatteetaten ved en senere anledning. Ta kontakt med Skatteetaten for mer informasjon.

ADGANG TIL UTLEIE
Bestemmelsene knyttet til utleie i borettslag er regulert i borettslagets kapittel 5, og en videreføring av dette framkommer av borettslagets vedtekter. Andelseieren kan ikke uten samtykke fra styret overlate bruken av boligen til andre. Dette gjelder dog ikke ved utleie til ektefelle eller familie i rett opp- og nedadstigende linje. Andelseier som bor i boligen selv, kan overlate bruken av deler av den til andre uten godkjenning. Jf. brl. §5-5 vil en med godkjennelse fra styret kunne leie ut hele boligen i opptil 3 år dersom en selv har bebodd leiligheten i ett av de to siste årene. Jf.brl. §5-6 vil en videre med styrets samtykke kunne leie ut boligen dersom en midlertidig må flytte på grunn av eksempelvis arbeid, utdanning, militærtjeneste eller sykdom. I tilfellene der lovens §5-5 og §5-6 er gjeldende kan godkjenning kun nektes dersom det er saklig grunn for det. Styret kan jf. brl. §5-3 samtykke til utleie opp til 3 år, og utbygger vil så lenge de representerer styret holde en liberal utleiepraksis. Dette medfører at en i tiden utbygger utgjør styret vil kunne få tillatelse til utleie i 3 år. Når borettslagets styre går over til å bestå av andelseiere i borettslaget vil slik utleiemulighet ikke kunne garanteres, og det vil i disse tilfeller være opp til styret å behandle søknader om utleie.

VIDERESALG AV KONTRAKT
Utbygger har en sterk preferanse på at eventuelle videresalg skal gjennomføres via Heimdal Eiendomsmegling. Dette er primært for å sikre korrekt informasjon til kjøper 2 slik at det ikke oppstår misforståelser som kjøper 1 kan bli skadelidende for. Dersom et videresalg likevel gjøres via et annet meglerforetak så vil ikke utbygger tillate bruk av 3Dillustrasjoner i salgsannonse/prospekt. Ved bruk av Heimdal Eiendomsmegling ved videresalg vil det komme et videresalgsgebyr til utbygger på kr. 25.000,-. Ved bruk av annet meglerforetak vil videresalgsgebyret være kr. 50.000,-

Såfremt kjøper er forbruker og skulle ønske å omsette kjøpekontrakten aksepteres dette av selger under forutsetning av at selger får en tilfredsstillende dokumentasjon på at ny kjøper trer inn i kontrakten med de samme rettigheter og forpliktelser som den opprinnelige kjøperen. Den nye kjøperen overtar de inngåtte tilleggsavtaler inngått av den første kjøperen. Ny kjøper må fremlegge tilfredsstillende finansieringsbekreftelse iht. prosjektets salgsoppgave. Opprinnelig kjøper vil etter dette være fri fra sitt kontraktsforhold med selger. Opprinnelig kjøpers eventuelle merverdi i forbindelse med omsetning av kjøpekontrakten utbetales først når hjemmelen er tinglyst på den nye kjøperen. Selger vil kreve et administrasjonsgebyr fra opprinnelig kjøper ved slik omsetning av kjøpekontrakt til ny kjøper. Ved videresalg av kontrakt vil evt. kostnader til eiendomsmegler komme i tillegg. For at skjøtet skal utstedes og tinglyses på ny kjøper, må ovennevnte forhold vedrørende kjøpekontrakten være i orden. Hvis disse forholdene ikke er bragt i orden innen overtagelsen, må opprinnelig kjøper oppfylle kontraktsforpliktelsene.

SKATTEFRADRAG FOR KAPITALKOSTNADER
Renteutgifter på andel fellesgjeld er fradragsberettighet med 22% etter reglene pr. 2022. Retten til fradrag betinger at andelseieren har skattbar inntekt. Det tas forbehold om endringer i fradragsreglene.

SKATT VED EVENTUELL OMDANNING
Borettslagets eiendom er ervervet ved fusjon av et eiendomsselskap. Dette medfører at eiendommen har en lavere skattemessig inngangsverdi enn dersom borettslaget hadde kjøpt eiendommen direkte. Dersom andelseierne beslutter å omdanne borettslaget til et eierseksjonssameie, vil salg for de beboerne som ikke har opparbeidet bo- og eiertiden, medføre en skattemessig konsekvens. Dette 47vil kun gjelde for det tilfellet at man ikke bebor seksjonen i de påfølgende 12 måneder etter tidspunktet for konvertering fra borettslag til eierseksjonssameie. Dersom borettslagetbeslutter å omdanne borettslaget til eteierseksjonssameie oppfordres beboerne til åundersøke om bo- og eiertiden er opparbeidet før et eventuelt videresalg, slik at man er sikker på at gevinsten ved salget vil være skattefritt.

ERVERVSBEGRENSNINGEN
§ 4-1.Hovudregelen om eige av andel: Hovudregelen om eige av andel Om ikkje anna følgjer av kapittelet her, kan kvar andelseigar berre eige ein andel, og berre fysiske personar kan vere andelseigarar. I § 5-2 er det reglar om sameige i andel.

IN-ORDNING/HUSLEIEGARANTI
In-ordning (individuell nedbetaling av andel fellesgjeld) Kjøper kan allerede ved sluttoppgjøret før overtagelse, selv bestemme størrelsen på hvor stor andel fellesgjeld man ønsker å ha ved å foreta en ekstra innbetaling av egenkapital i tillegg til innskuddet. Dette får umiddelbar virkning på de månedlige felleskostnadene som blir redusert ved at lavere andel fellesgjeld gir lavere kapitalkostnader. Eksempelvis vil månedlige felleskostnader kun bestå av driftskostnader dersom man velger å betale hele totalprisen og dermed ikke ha andel fellesgjeld. Etter overtagelse kan nedbetaling av andel fellesgjeld gjøres 2 ganger i året med minimum kr. 60 000,- pr. innbetaling. Ordningen er betinget av at fellesgjelden løper med flytende rente. Det presiseres at en nedbetalt andel fellesgjeld ikke kan reverseres. Borettslaget vil ha panterett i borettslagsandelene som sikkerhet i tilfelle mislighold av betaling av felleskostnader. OBOS garanterer overfor borettslaget mot økonomiske tap som følge av manglende innbetaling av felleskostnader, gjennom egen avtale. Dette betyr at den enkelte andelseier ikke belastes ved at noen andre eventuelt ikke betaler sine månedlige felleskostnader. Vesentlige oppl. om borettslagets økonomi Stipulert regnskap ligger vedlagt i salgsoppgaven. Budsjettet er utarbeidet av OBOS Eiendomsforvaltning AS basert på opplysninger om eiendommen gitt av selger/ utbygger og normtall fra tilsvarende eiendommer som vi forvalter. Det tas forbehold om stipulerte inntekter og kostnader da styret vil kunne endre budsjettet og inngå avtaler som vil tilføre borettslaget andre eller større kostnader. Budsjettet tar ikke hensyn til fremtidig større vedlikehold. Større vedlikeholdsarbeider må finansieres ved oppsparte midler, kontant innbetaling eller låneopptak. Budsjettet tar utgangspunkt i priser pr. desember 2022, endelig fastsettelse av budsjett og nivå på felleskostnader vil bli foretatt av styret i borettslaget. Det må forventes at felleskostnadene øker i takt med generell prisvekst i fremtiden.

FELLESGJELD SPESIFISERT
Borettslagets totale fellesgjeld utgjør kr 317.198.000,- Dette gjelder for bygg D og E.

Planen til utbygger er at bygg A, B og C også skal innlemmes i borettslaget Saupstad Torg. Dersom det blir tilfellet så vil den totalefellesgjelden bli høyere. Endelig organisering er ikke avklart og utbygger velger fritt om det skal være ett felles borettslag eller flere. Fellesgjelden utgjør et annuitetslån over 40 år med 10 års avdragsfrihet. Lånet løper med flytende rente. Rentesatsen er pr. juli 2023 på 4,8% og dette er hensyntatt i prislisten. Det tas forbehold om endring i markedet og offentlige reguleringer som påvirker ånevilkårene.

GENERELLE FORUTSETNINGER
Avtalen anses inngått når kjøper har levert megler bindende kjøpetilbud, selger har akseptert dette, og aksept er meddelt kjøper. Salgsoppgaven med vedlegg utgjør sammen med akseptbrev og tegninger de samlede avtalevilkårene for kjøp av den aktuelleeiendommen.

DOKUMENTENES RANGORDNING /LOVVALG
1.Bindende kjøpetilbud
2.Salgsoppgave med vedlegg
3.Tegninger, brosjyremateriell Illustrert perspektiv er ikke å anse som en del av kontraktsgrunnlaget da disse kan avvike fra leveransen.

Avtaleforholdet er underlagt bestemmelsene i bustadoppføringslova av 13.juni 1997 nr. 43. Bustadoppføringslova bruker benevnelsene entreprenøren og forbrukeren, noe som tilsvarer selger og kjøper i kontraktdokumentet. Bustadoppføringslova sikrer kjøperen rettigheter som ikke kan innskrenkes i kjøpekontrakten jfr. bustadoppføringslova § 3.Bustadoppføringslova kommer ikke til anvendelse dersom kjøper anses som profesjonell/ investor, eller når leiligheten er ferdigstilt. I slike tilfelles vil handelen i hovedsak reguleres av lov om avhending av fast eiendom av 03.juli 1992 nr.92. Selger kan likevel akseptere å selge etter bustadoppføringslova. Leveransebeskrivelsen beskriver den tekniske standard som inngår i leveransen. Leveransen utføres i henhold til gjeldende forskrifter og standarder. Dersom det ikke er henvist til noe annet gjelder følgende:-Offentlige lover, forskrifter og standarder med hensyn til krav, utførelse og materialbruk.-Ellers gjelder den til enhver tid gjeldende byggeforskrift for prosjektet. Bustadoppføringslova og avhendingsloven finner man på www.lovdata.no. Ta kontakt med ansvarlig megler om lovteksten ønskes oversendt.

SIKKERHETSSTILLELSE/GARANTIER
Kjøper skal stille finansieringsbevis godkjent av selger som sikkerhet for kjøpesum og omkostninger. I henhold til bustadoppføringslovas § 12 stiller selger sikkerhet for kontraktsforpliktelsene. Sikkerheten er gjeldene i byggeperioden og frem til 5 år etter overtagelse av boligen. Garantien skal utgjøre 3 % av vederlaget frem til overtagelsen og 5 % av vederlaget etter overtagelsen. Garanti etter bustadoppføringslova § 12 stilles av selger så snart bindende avtale er inngått. Er det tatt forbehold om åpning av byggelån, salg av et bestemt antall boliger eller igangsettingstillatelse, er det tilstrekkelig at garantien stilles først når forbeholdene er falt bort. Garanti skal uansett stilles før oppstart av byggearbeider. Dersom det ikke foreligger ferdigattest på overtakelsestidspunktet skal selger stille bankgaranti i form av selvskyldnergaranti som sikkerhet for gjenstående arbeid iht. midlertidig brukstillatelse.

ENDRINGER
Kjøper har ikke lenger mulighet til å gjøre endringer da fristen for å gjøre endringer er passert.

OPPGJØR
Utbetaling av oppgjør til selger forutsetter at megler har mottatt signert overtagelsesprotokoll, midlertidig brukstillatelse eller ferdigattest, fullt oppgjør er innbetalt, og at hjemmel er overført kjøper. Utbetaling av oppgjør til selger kan imidlertid foretas før hjemmel er overført kjøper under forutsetning av at selger stiller garanti iht. bustadoppføringslovas § 47. Kjøpers innbetaling blir i så fall å betrakte som et forskudd.

MANGLER OG TILBAKEHOLD
Evt. mangler ved overtakelsen skal anmerkes i overtakelsesprotokollen. Kjøper kan kreve tilbakehold av innbetalt beløp frem til hjemmel er overført kjøper. Tilbakeholdet skal stå i forhold til påberopt mangel. Dersom det holdes tilbake et uforholdsmessig beløp kan kjøper komme i betalingsmislighold overfor selger. Kjøper og selger kan også gjøre avtale om deponering av en del av kjøpesummen til en eller flere spesifikke mangler er bragt i orden.

ØKONOMISK RÅDGIVNING
Heimdal Eiendomsmegling AS kan gjennomMelhusbanken tilby økonomisk rådgivning.

DIVERSE OPPLYSNINGER
Kabel-TV / bredbånd:
Hvilke produkter som leveres fra leverandør har endret seg vesentlig de siste årene. Vi gjør derfor oppmerksom på at grunnpakken kan endre seg i perioden frem til innflytting, som kan ha følge for prisen. Utbygger velger et produkt som er vanlig ved overlevering av prosjektet. Pris vil avhenge av produktet som leveres, og vil også kunne endres dersom styret eller generalforsamlingen inngår avtaleom annet produkt enn antatt i budsjett.

Varme / varmt vann:
Det bemerkes at kostnader til oppvarming og varmt vann vil avhenge av strøm- og fjernvarmeprisene. Strøm- og fjernvarmeprisene har over tid variert mye, og det må påregnes store svingninger i prisen over tid. Budsjettert beløp baseres på prisnivået desember 2022. Varmeforbruket vil avregnes, da hver andel har egen forbruksmåler. Leilighetstypene TT05c, TT05d og TT03c er godkjent som 2-romsleiligheter. Utbygger kan, som et kostnadsfritt tilvalg til kjøper, levere leilighetene som 3-romsleiligheter.

TINGLYSING AV SKJØTE
Det forutsettes at skjøtet tinglyses på ny eier når handelen er sluttet. Hvis kjøper ikke ønsker hjemmelsoverføring av eiendommen til seg, skal det tas forbehold om dette i budskjema.

KJØPER ER UTENLANDSK STATSBORGER
Dersom kjøper er utenlandsk statsborger kreves det at vedkommende har D-nummer til erstatning for norsk personnummer. Søknad om D-nummer sendes til Kartverket samtidig med innsending av skjøtet for tinglysing. Kartverket oppbevarer skjøtet inntil kjøper har fått D-nummer av skatteetaten. Skjøtet vil bli tinglyst så snart Kartverket har mottatt kjøpers D-nummer fra Skatteetaten. Søknad om D-nummer i forbindelse med tinglysing av skjøte kan medføre at oppgjør og utbetaling til selger blir forsinket. Kjøper må i disse tilfellene ta forbehold i bud om at D-nummer blir gitt, samt at dette kan medføre forsinket utbetaling til selger. Kontakt megler for informasjon før budgivning.

HVITVASKING AV PENGER
I henhold til lov om hvitvasking er megler pliktig å gjennomføre legitimasjonskontroll. Dette innebærer at mistenkelige transaksjoner knyttet til hvitvasking av penger vil bli innrapportert til Økokrim. Ta gjerne kontakt med oss i Heimdal Eiendomsmegling AS hvis du har spørsmål om dette og andre forhold i forbindelse med din bolighandel.

På eiendommen er det tinglyst følgende heftelser og rettigheter som følger eiendommens matrikkel ved overskjøting til ny hjemmelshaver:

2024/2154643-1/200 28.10.2024 21:00
BESTEMMELSE OM VANN/KLOAKK
Bestemmelse om gjensidig rett
Bestemmelse om vedlikehold av anlegg/ledninger
GJELDER DENNE REGISTERENHETEN MED FLERE
KAN IKKE SLETTES UTEN SAMTYKKE FRA: TRONDHEIM
KOMMUNE
ORG.NR: 942 110 464

2024/2154643-2/200 28.10.2024 21:00
BESTEMMELSE OM ELEKTRISKE LEDNINGER/KABLER
Bestemmelse om gjensidig rett
Bestemmelse om vedlikehold av anlegg/ledninger
GJELDER DENNE REGISTERENHETEN MED FLERE
KAN IKKE SLETTES UTEN SAMTYKKE FRA: TRONDHEIM
KOMMUNE
ORG.NR: 942 110 464

2024/2154643-3/200 28.10.2024 21:00
BESTEMMELSE OM BEBYGGELSE
Tillatt å bygge nærmere tomtegrensen enn 4 m
Bestemmelse om gjensidig rett
GJELDER DENNE REGISTERENHETEN MED FLERE
KAN IKKE SLETTES UTEN SAMTYKKE FRA: TRONDHEIM
KOMMUNE
ORG.NR: 942 110 464

2024/2154643-4/200 28.10.2024 21:00
BESTEMMELSE OM ADKOMSTRETT
Rettighet hefter i: KNR: 5001 GNR: 197 BNR: 983
GJELDER DENNE REGISTERENHETEN MED FLERE
KAN IKKE SLETTES UTEN SAMTYKKE FRA: TRONDHEIM
KOMMUNE
ORG.NR: 942 110 464

2024/2154643-5/200 28.10.2024 21:00
BESTEMMELSE OM ADKOMSTRETT
Rettighet hefter i: KNR: 5001 GNR: 197 BNR: 983
GJELDER DENNE REGISTERENHETEN MED FLERE
KAN IKKE SLETTES UTEN SAMTYKKE FRA: TRONDHEIM
KOMMUNE
ORG.NR: 942 110 464

TILVALG:
Det er ikke gjort noen tilvalg i leiligheten og den leveres som standard leveranse.

Budgivning

Alle bud skal inngis skriftlig til megler. Bud kan legges inn på nettannonsen på "gi bud knappen" eller via hjemmesiden. Ved elektronisk budgivning kan bud legges inn trygt og enkelt med bank-ID. Megler kan også kontaktes for tilsendelse av budkjema. Budskjema finnes også i salgsoppgaven. Kravet til skriftlighet gjelder også budforhøyelser, motbud og aksept.

Et bud er bindende for budgiver når budet er kommet til selgers kunnskap. Selger står fritt til å akseptere eller forkaste ethvert bud, og er således ikke forpliktet til å akseptere det høyeste budet på eiendommen. Megler skal, i den grad det er nødvendig og mulig, informere de involverte i budrunden skriftlig om status i budgivningen.

Megler prøver så langt det er mulig å holde interessenter orientert om bud på eiendommen. Budvarsel krever skriftlig samtykke fra mottaker. Megler skal så snart som mulig bekrefte skriftlig ovenfor budgiver at bud er mottatt. Bud som ikke er skriftlig, eller som har kortere akseptfrist enn til kl. 12.00 dagen etter siste annonserte visning, vil ikke bli formidlet til selger. Unntak fra dette kan gjelde dersom selger er å anse som næringsdrivende.

Vi oppfordrer til å legge inn bud på eiendommen i god tid før budfristen. Dersom du mot formodning ikke mottar informasjon om bud på eiendommen, oppfordrer vi til å selv ta direkte kontakt med megleren.

Selger og kjøper har krav på å få utlevert kopi av budjournalen straks etter at handel er kommet i stand. Alle som har inngitt bud på eiendommen kan på forespørsel få en kopi av anonymisert budjournal etter at budrunden er avsluttet. For øvrig vises til det «Forbrukerinformasjon om budgivning», som er vedlagt i salgsoppgaven.

Prospektet er gjennomlest og godkjent av selger.

Lovanvendelse

Som utgangspunkt kommer reglene bustadoppføringslova til anvendelse for kjøpet av boligen.

Bustadoppføringslova kommer ikke til anvendelse dersom kjøper anses som profesjonell/investor, eller når leiligheten er ferdigstilt. I slike tilfelles vil handelen i hovedsak reguleres av lov om avhending av fast eiendom av 03.juli 1992 nr.92. Selger kan likevel akseptere å selge etter bustadoppføringslova.

Leveransebeskrivelsen beskriver den tekniske standard som inngår i leveransen. Leveransen utføres i henhold til gjeldende forskrifter og standarder. Dersom det ikke er henvist til noe annet gjelder følgende:
- Offentlige lover, forskrifter og standarder med hensyn til krav, utførelse og materialbruk.

Ellers gjelder den til enhver tid gjeldende byggeforskrift for prosjektet. Bustadoppføringslova og avhendingsloven finner man på www.lovdata.no. Ta kontakt med ansvarlig megler om lovteksten ønskes oversendt.

Hvitvaskingsloven

Eiendomsmeglerforetaket er underlagt Lov om tiltak mot hvitvasking og terrorfinansiering (Hvitvaskingsloven). Dette medfører at megler har en plikt til å gjennomføre kundetiltak ovenfor både selger og kjøper. Både selger og kjøper, herunder de selger og/eller kjøper opptrer på vegne av, må fremlegge gyldig legitimasjon som følge av meglers kundekontroll. Der selger eller kjøper er en juridisk person omfatter kundekontrollen blant annet verifisering av identitet til reelle rettighetshavere, hvor egenerklæring for selskapsstruktur, firmaattester og gyldig legitimasjon må fremlegges og kontrolleres.

Dersom kontrolltiltak ikke lar seg gjennomføre kan ikke eiendomsmegler medvirke til gjennomføring av transaksjonen, og handelen kan dermed stanses. Dersom kjøper ikke bidrar til gjennomføring av kontrolltiltak vil kjøper være ansvarlig for eventuelle forsinkelser av oppgjør til selger, og videre kostnader/tap ved dekningssalg. Kontrolltiltak for selger gjennomføres ved oppdragsinngåelse, men i de tilfeller forhold ved selgersiden utløser krav til ny kundekontroll i løpet av oppdragsgjennomføringen, kan selger ved å ikke bidra til gjennomføring av kundetiltak misligholde sine forpliktelser ovenfor kjøper.

Eiendomsmeglerforetaket har også ytterlige prosedyrer og kontrollpunkter knyttet til hvitvaskingsregelverket, herunder blant annet kontroll av midlenes opprinnelse ved bruk av egenkapital. Partene plikter å opplyse om de forhold meglerforetaket etterspør i forbindelse med kontrolltiltak.

Eiendomsmeglerforetaket har plikt til å innrapportere mistenkelige transaksjoner til Økokrim dersom det avdekkes mistanke om at midler har tilknytning til utbytte fra en straffbar handling, og/eller har tilknytning til terrorfinansiering. Partene varsles ikke dersom transaksjonen rapporteres til Økokrim.

Ansvarlig megler

Fredrick Søbstad

Nærområdet

Kart med kartnålSaupstad Torg E601, 7078 Saupstad

Annonseinformasjon

FINN-kode394636063
Sist endret12. mars 2025 11:11
Referanse1-25-0122

Rapporter annonse

Annonsene kan være mangelfulle i forhold til lovpålagt opplysningsplikt. Før bindende avtale inngås oppfordres interessenter til å innhente komplett informasjon fra meglerforetaket, selger eller utleier.