Bildegalleri
Verpeklare vaktelhøner og -haner
Beskrivelse av varen
Vi har en stor og hyggelig flokk med vaktler, og klekker jevnlig ut kyllinger. Det er ingen rene linjer, hverken på farge eller eggfarge, fordi vi kun avler på helse, gemytt og størrelse. De aller fleste er jumbo, men vi har også noen magnum, og så blir det alltid noen mindre eurovaktler i et kull også. Innimellom kommer det noen som legger celadon-egg, så genene for det er der i flokken. Alle går samlet, vi kan kun plukke ut på fjærfarge, ikke eggfarge.
Prisen er:
-50 kr for nyklekka usorterte kyllinger, pluss 10 kr pr uke.
-200 kr for verpeklare unghøner, og 100 for haner
-Vil du ha rugeegg er det 10 kr/stk, pluss evt 250 for pakking og porto.
-Ønsker du egg til mat så tar vi 50 kr for 12 egg, eller 3,50 pr egg hvis du kjøper over 100.
Alle priser er inkl mva, og vi sender gjerne faktura som ehf.
Vi holder til i Hardanger, men er på Voss hver uke, og Bergen ca annenhver uke. Kjører til Østlandet ca 6 ganger i året. Hvis de skal fraktes mer en helt lokalt, så må kyllingene være minst en uke gamle.
Dette er flokkdyr, så med mindre du har vaktler fra før selger vi ikke færre enn fire høner. En hane kan håndtere 4-6 høner, færre enn det så blir hønene overbelasta, flere så blir noen av dem ignorert med fare for mobbing. Skal du ha flere haner i flokken så er det ekstra viktig at du har god plass og flere skjulesteder.
Vaktler er ikke sosiale dyr i utgangspunktet, og trenger gode bur og gjemmesteder. Det viktigste for at de skal trives er at de føler seg trygge. Vi har avlet strengt på gemytt, så våre fugler har svært sjelden skader eller slåsskamper. Noen av dem kan bli håndtamme, og vi har hatt en og annen som har kommet til oss for å få kos. Men for det meste foretrekker de å få være i fred. De kan ikke gå fritt ute, og er svært sårbare for rovdyr. Absolutt minimum areal for et vaktelbur er 1m2, med maksimal øvre grense på 10 dyr. Men vi anbefaler på det sterkeste å gi dem vesentlig mer plass. De må kunne grave og bade i mykt underlag (sand eller strø), ha tilgang på kalksand, og ha steiner e.l. til å kvesse nebb og klør på. Alle må kunne gjemme seg samtidig. Hvis du skal ha dyrene gående på nettingbunn eller i trange bur hvor eggene ruller ut, så må du finne fugler et annet sted. Vi ønsker ikke å sende våre vaktler til slike liv.
Så lenge vaktelhønene har minst 14 timer lys pr dag, så legger de året rundt. De kan legge egg hver 18.-20. time, så du kan få flere egg fra hver fugl om dagen. De legger seg sjelden klukk, og er elendige mødre, så vil du ha kyllinger fra egne egg anbefales rugemaskin. De begynner å legge fra ca 6-8 ukers alder, men det blir færre egg fra ca 1 år, og når de er 2 år begynner de å bli gamle. De kan leve 4-6 år hvis de blir stelt godt med. Hvis det er endringer, f.eks. at de flyttes, hører en rev, eller ser en skummel skygge, så kan det bli en verpepause på opp mot 8 uker. Bare gi dem ro, så går det seg til igjen.
Våre vaktler får kun soyafritt økologisk for. De trenger mer protein enn vanlig hønsefor, men kyllingfor fungerer godt. Har du kun hønsefor så kan du f.eks. supplere med melormer. De er ikke like gode som høner til å spise matrester, men gi dem frøene fra en paprika, ugress med frø på, eller en jordklump med gress og røtter, så storkoser de seg.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 2.3.2025 kl. 14:16 ・ FINN-kode: 395979547