Bildegalleri
Vintage - retro - Teak spisebord fra 1960-tallet.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Dybde: 90 cm
Høyde: 73 cm
Bredde: 120 cm
Teak spisebord med Hollandsk uttrekk. Det vil si at det er en uttrekksplate på hver kortende av bordet. Bordplaten måler 120 x 90 cm og bordet kan lettvint utvides til en lengde på 155 cm eller 190 cm uten at bordets ramme/sarg må trekkes fra hverandre. Det vil si at bordbena står på samme stedet uavhengig av bordets lengde.
Når det gjelder treslaget teak så blir treverket bleket av sollys, så derfor er der fargeforskjell på uttrekksplatene som er mørkere i fargen enn bordplaten. Dette er ikke unaturlig for et bord som har vært i bruk i over 50 år og ikke blitt skjermet for sollyset av en duk.
Som de fleste vet så er det bare et tynt lag med teak finer på bordplaten, så all pussing av bordplaten kan medføre at en pusser gjennom fineren.
Bordbena er sannsynligvis i eik, eller et lysere treverk, noe som ikke var uvanlig da norsk møbelindustri begynte å lage møbler av teak som var et eksklusivt treslag.
Bordet er helt, rent og oljet med Liberons møbelolje.
Bordet lar seg lett demontere ved at bena skrues av. Bordplaten løftes av rammen/sargen ved å løsne to fester og uttrekksplatene trekkes ut av sargen.
Danmark hadde noen kolonier etter krigen og begynte tidlig å lage teak møbler for å utnytte kolonienes ressurser etter krigen. Etterhvert begynte norsk møbelindustri også å produsere møbler av teak, men det var et kostbart treslag og importrestriksjoner på det i årene etter andre verdenskrig..
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 29.3.2025 kl. 08:24 ・ FINN-kode: 400031170