

Sweden Yachts 50, praktfull turseiler i meget god stand
1990
50 fot
Innenbords
8
Pris
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innForsikre båten din
Sammenlign og se tilbud på forsikring
Vi selger vår Sweden Yachts 50, bygget i Stenungsund i Sverige. Dette er noe av det råeste de svenske seilbåtverftene bygde på 90-tallet. Sweden Yachts 50 er en tidløs klassiker som i tillegg til å seile fra de fleste andre også byr på masse komfort.
Fragancia er et flott eksemplar av en Sweden Yachts 50, og er båten for deg som ønsker kvalitet og håndverk fra øverste hylle, tilsvarende nye båter koster i dag godt over 10 millioner kroner. Dette er en rask og luksuriøs havseiler som egner seg godt for langtur, ferieseilaser eller som bobåt. Fragancia har i de siste årene blitt kraftig oppgradert så her har du mulighet til å kjøpe en båt hvor forrige eier har brukt alt for mye penger på den, for så å selge den videre til deg.
Listen over alt som er gjort er for lang til å legge ut her, men her kommer det viktigste av utstyr og oppgraderinger som er gjort de siste årene.
I tillegg til disse utstyrsoppgraderingene ble båten sjøsatt våren 2024 etter å ha stått i en oppvarmet hall hos Tjörns Yachtservice AB i halvannet år. Dette er verkstedet som tok over ettermarkedet for Sweden Yachts da de gikk konkurs i sin tid og flere av de ansatte var med å bygge blant annet denne båten. Dette verkstedet ble valgt pga. deres ekspertise på Sweden Yachts. Mens båten var i Sverige ble følgende arbeider gjort for å bevare denne klassikeren i 30 nye år:
Vinteren før dette ble roret demontert da vi fant fukt i roret, dette er et veldig vanlige problem på seilbåter, og de de fleste vil si at det ikke er noe poeng å fikse, men vi ønsket en båt vi kunne stole på 100% og siden roret er en meget kritisk del tok vi jobben med å åpne opp roret, fjerne all fuktig kjernemateriale, inspisere rorstammen for eventuelle tæringsproblemer (alt så bra ut) og fylte roret med ekspandere epoxy skum, før det ble glasset igjen. De 2 øverste rorlagerne er kulelager, og de ble byttet i nye med lagerhus i syrefast (fremfor støpejern som de gamle var). Mens det nederste rorlageret er et bronselager (uten kuler) i skegen som vi beholt, men det var noe slark i det pga slitasje over tid som ble utbedret ved å støpe in en ny bøssing/foring.
Båten har vært under konstant utbedring siste årene med øye på langtur og et ønske om å bruke den tiden på andre ting en båtarbeid, så alt er gjort med det i bakhodet, så ingen snarveier er tatt og bare kvalitetsdeler er brukt. Totalt har båten blitt påkostet godt over 1,5 millioner de siste årene , så her har du mulighet til å kjøpe en båt hvor det aller meste er gjort.
Planløsning
Sweden Yachts 50 har en lang og dyp cockpit som gir en følelse av trygghet, her er det plass til spisebord med plass til 8 stk rundt bordet. Roret er stort som gir deg god følelse med roret og enkel håndtering selv i mye vind og bølger. Ved styreposisjonen har du en Raymarine Axiom 10" plotter, autopilotkontroll samt 3 stk. Raymarine MFDer som du kan vise det du vil av data. Det er også montert en ekstra håndenhet til VHFen ute.
Under dekk holder båten meget høy standard med førsteklasses håndverk i mahogni og teak, akkurat slik man forventer av svenske kvalitetsbåter. Et stort kartbord er plassert rett nedenfor trappen på styrbord side, med en behagelig stol. Fra denne plassen har du tilgang til en Raymarine 12" Axiom plotter hvor du kan følge med på kart, radar, vind, autopilot osv. Denne plassen egner seg også veldig godt som kontorplass for de som trenger å jobbe litt mens man er på ferie/tur.
På babord side har du en stor og funksjonell bysse, med stor fryser (~90L), svalskap og kjøleskap. En gassovn med 3 brennere, mikrobølgeovn, masse skapplass og eksklusiv benkeplate i corian.
Videre forut finner du en stor salong, med sitteplasser til 8-10 stk rundt et stort salongbord + 2 lenestoler langs styrbord side. Hele området foran masten er dedikert til owners cabin. Der finner man en dobbeltseng langs babord side, og skap og sminkebord på styrbord side. Lengst forut er det bad, med en stor separat dusj under en stor luke som gir mulighet til å dusje under åpen himmel, samtidig som den gir god lufting til lugaren på varme sommerdager.
I akterenden av båten finnes to store gjestelugarer, begge med dobbeltsenger og godt med skapplass, mellom disse finner man et bad med toalett som er montert langs senterlinjen i båten og i fartsretningen, og fungerer dermed veldig bra som toalett underveis uansett hvilke halser man seiler på.
Seilegenskaper
Dette er en performance cruiser med veldig gode seilegenskaper. En kraftig solid rigg med masse trimmuligheter. Kutterstaget med rulleseil gjør det mulig å ha en stor Genoa (130%) på forstaget som gir god hastighet selv i lite vind, samtidig som det er veldig enkelt å rulle inn Genoa for å bytte til en mindre fokk hvis man skal seile på kryss eller det er mye vind. Med 2. eller 3. rev i storseilet og fokka på kutterstaget ute håndterer båten masse vind samtidig som vindens krefter er nærme senter av båten som gir et behagelig seillas uten å overbelaste roret. For ekstreme vinder kan man også hekte på en stormfokk på det indre staget.
Alt av tungt utstyr er nøye planlagt og plassert nærme senter av båten. Motoren er plassert over kjølen, omkranset av vanntanker og batterier er plassert rett foran masten. Å plassere vekten lavt og i senter av båten gir bedre seilegenskaper og en roligere og mer komfortabel bevegelse i sjøen.
Seil og rigg
Motor
Båten er utstyrt med en Volvo Penta TMD31A på 100HK som er nyoverhalt og oppgradert til B spec for bedre kompresjon og mindre røyk. Instrumentpanelet er byttet. Driftstimer før overhaling estimert til ca 3500 timer, og har kun gått ca 50 timer siden overhaling. Motor ble overalt pga dårlig kompresjon på 1 (4.) sylinder. Båten har maksastighet på ca. 9 knop, og marsjer fint i 7 knop.
Propellen er en 4 bladers Max Prop (ny i 2016), som vrir seg til nøytral posisjon under seil. 4 blader gir en jevn god gange, og den vridbare propellen gir optimalt ytelse både fremover og bakover. Dette samt et delvis balansert ror og stort ratt gjør båten meget enkel å manøvrere i havner.
Hjelpemotoren er en Fischer Panda 5000i Neo, som yter 4kW. Båten er utstyrt med en meget kraftig batterilader så antall timer du trenger å kjøre aggregat er minimal. Når du først kjører aggregat lader man batteriet med ~3kW, noe som betyr at du kan fulllade den store batteripakken fra 0 til 100% på ca 3 timer (batteriet har nok kapasitet til å drifte båten i mange dager).
Båten ligger klar til visning i Vollen Marina i Asker.
Ta kontakt på +47 906 92 407 for en hyggelig båtprat og avtale tid for visning.
Relevante lenker:
Brosjyre: https://swedenyachtsgroup.se/wp-content/uploads/2022/10/SY-50-Broschyr.pdf
Teknisk informasjon: https://swedenyachtsgroup.se/wp-content/uploads/2022/10/SY50-Specification.pdf
Coppercoat: https://coppercoat.com/coppercoat-leisure-antifoul-applications/
Max Prop 4: https://www.pyiinc.com/max-prop-easy.html
Normalt gjelder 2 års reklamasjonsfrist mot skjulte feil og mangler. Reklamasjonsretten brukes hvis produktet er i dårligere stand enn det du hadde grunn til å forvente, basert på informasjon du har fått fra selger. Vær oppmerksom på at begge parter kan fraskrive seg reklamasjonsretten dersom dette er tydelig spesifisert i en kjøpekontrakt.
1390 VollenLogg innLogg inn for å se hele adressen
Annonsen kan være mangelfull. Fullstendig salgsinformasjon og opplysninger iht. opplysningsplikt kan fås direkte fra selger.